penzion lipový květ

Wi-Fi

Televize

Klimatizace

Parkování

Ubytování na jižní Moravě a jižní Morava

Plánujete ubytování na jižní Moravě? Pokud ano, tak v tomto článku si můžete přečíst důležité informace o Jihomoravském kraji a jaké možnosti nabízí v okolí tento kraj pro turisty, ktěří plánují ubytování na Jižní Moravě.

Jihomoravský kraj je samosprávný územní celek České republiky, vznikl v roce 2000 na jihu a západě střední Moravy. Jeho území má celkovou rozlohu 7 188 km2, včetně sedmi okresů ležících ve střední části jihomoravského území. Jedná se o tyto okresy Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo. Jihomoravský samosprávný kraj sousedí na jihozápadě s Jihočeským krajem, na západě s krajem Vysočina, na severu s Pardubickým krajem, na severovýchodě s Olomouckým krajem a na východě se Zlínským krajem. Jižní a jihovýchodní hranice krajů tvoří také státní hranice s Rakouskem (Dolní Rakousko) a Slovenskem (Trenčianský a Trnavský kraj). Jihomoravský kraj má přibližně 1,23 milionu obyvatel a zahrnuje 672 obcí, z toho 50 měst a 41 obcí, a také vojenský újezd. Sídlem a největším městem Jihomoravského kraje je Brno.

Téměř celý Jihomoravský kraj leží na historickém území Moravy, převážně na jižní Moravě, částečně v centrální oblasti jih (kol Boskovice a Letovice). Výjimkou je obec Jobova Lhota v okrese Blansko ležící na území Čech. Valticko a Dyjský trojúhelník v okrese Břeclav byly do roku 1920 součástí Dolního Rakouska.

Západ a sever kraje zahrnuje rozhraní Českomoravské plošiny a téměř celé Brněnské plošiny (včetně Drahanské plošiny s Moravským krasem), Karpaty – Moravsko-slovenské Karpaty, Středomoravské Karpaty a Jihomoravské Karpaty – rozšířeny do jihovýchodní části.

Celá oblast patří do povodí Černého moře a Dunaje, z nichž protékají vody řeky Moravy. V rovinách u česko-slovensko-rakouského trojmezí je spojen s Dyjí, do které se vlévají další významné řeky regionu, Jihlava s přítokem Oslavou a Svratka s přítokem Svitavy. Soutok Moravy a Dyje na česko-slovensko-rakouské hranici je ve výšce 150 m n. m. nejnižším bodem oblasti.

Národní park Podyjí se nachází na území Jihomoravského kraje, a dále tři chráněné krajinné oblasti: Bílé Karpaty (částečně ležící na území Zlínského kraje), Moravský kras a Pálava.

Přečtěte si také článek o Mikulově, který můžete navštívit při návštěvě našeho ubytování v Dolních Dunajovicích v penzionu Lipový Květ.